+48 517 090 215 biuro@mediacje-rodzinne.eu

Mediacje i terapia par bardzo często pozwalają nawiązać dialog, odnaleźć drogę do porozumienia i poradzić sobie z trudnościami w związku. Bywa jednak tak, że długo unikana rozmowa z ukochaną osobą w końcu pozwala spojrzeć sobie i partnerowi w oczy i szczerze powiedzieć o uczuciach – nawet jeśli oznacza to rozstanie. Dojrzałość i świadomość siebie pozwala spojrzeć na taki etap z mądrością i dostrzec w nim szansę, co nie umniejsza bólu i poczucia straty związanej z zakończeniem bliskiej relacji.

Wiele osób pyta mnie, w jaki sposób odbudować siebie po zakończeniu relacji, aby stworzyć nowy, zdrowy i wolny od traum z przeszłości związek. Pracując z osobami pragnącymi na nowo ułożyć sobie życie opieram się na doświadczeniach, badaniach, praktyce oraz sprawdzonych terapeutycznych sposobach rozwoju własnej osobowości. Jedną z takich inspiracji jest idea pracy z osobami wychodzącymi z trudnych relacji – Diana Kirchner – psycholog i trener rozwoju osobistego. Opracowała ona metodę pracy, która w swojej istocie towarzyszy każdemu rodzajowi rozwoju osobistego, opierającą się na budowaniu takiej lub takiego siebie, która jest godna miłości i najbardziej kochająca.

Pracę nad budowaniem nowej relacji rozpoczynamy więc od budowania swojego „brylantowego ja” czyli tej części siebie, która jest najbardziej pewna siebie, wyrazista i akceptująca siebie. Brylantowe ja to to prawdziwy TY – czujący się dobrze z sobą samym, w swojej skórze, bez wątpliwości, lęku, wierny sobie, wywołujący szacunek. Być może czytając te słowa zaczynasz nerwowo oddychać bo Twoje prawdziwe ja musiałaś lub musiałeś dawno głęboko schować lub zabijać w sobie krok po kroku. Toksyczne relacje często uczą nas rezygnacji z samych siebie i mamy poczucie, że już nigdy nie odzyskamy tego cudownego poczucia, ze zasługujemy na miłość i szczęście. A niekiedy nawet na swój własny szacunek. Tymczasem pamiętając o tym, ze z miłością do samych siebie się rodzimy, a nie uczymy się jej, jesteśmy w stanie odbudować silne wewnętrzne autentyczne poczucie własnej tożsamości, które emanować będzie energią przyciągającą takich ludzi, symptoms of hiv jakimi sami jesteśmy.

Praca nad budowanie Brylantowego ja zaczyna się od ODKRYWANIA SWOJEJ PRAWDZIWEJ NATURY. W zasadzie od ponownego odkrywania. Kim bowiem chciałaś lub chciałeś być, kiedy miałeś 5, 10 lat, zanim ktokolwiek zaczął Tobie mówić co możesz osiągnąć, a co nie? Spójrz na swoje zdjęcie, kiedy miałeś kilka, kilkanaście lat. Co widzisz? Jakie marzenia, plany i odważne plany miałeś w swojej głowie?

Drugim krokiem jest wdzięczność – prosta, a zarazem trudna rzecz w świecie, w którym panują urazy z przeszłości, bolesne wspomnienia, żal i troska. Wdzięczność łączy się nieodzownie z poczuciem szczęścia, zadowolenia, nadziei i dumy. Istnieje wiele wartościowych sposobów na to, aby nauczyć się pielęgnować wdzięczność, a tym samym przestać ranić siebie i spojrzeć na siebie pozytywnie.

To, co do siebie mówisz, ma ogromne znaczenie w procesie odbudowywania poczucia wewnętrznego, autentycznego JA. Jaki monolog wewnętrzny prowadzisz ze sobą? Czy masz zwyczaj obwiniać się za trudności, i niepowodzenia, które się Tobie przydarzają? W jaki sposób radzisz sobie z negatywnymi uczuciami i myślami na swój temat? Walczysz z nimi? Wierzysz w nie? Warto nauczyć się wykorzystywać POZYTYWNĄ MOC AFIRMACJI czyli zdań, które Cię wzmacniają, wzbudzają w Tobie radość i energię.

Ważną rzeczą w procesie budowania brylantowego JA jest mierzenie się, konfrontowanie i oswajanie się ze swoimi lękami. Nawet jeśli poczujesz się silniejsza, piękna i mądra, lęk i niepokój dalej mogą towarzyszyć Twojemu życiu. Niech jednak nie blokują Twoich pozytywnych zmian i zachowań, dających Ci radość. Potęgą jest umieć odczytywać ostrzegawcze sygnały płynące z lęku i nauczyć się zmieniać go w ekscytację dającą nam siłę do działania.

Pracę opisaną powyżej możesz wykonywać samodzielnie lub korzystając ze wsparcia bliskiej, serdecznej osoby, terapeuty lub coacha. Możesz skorzystać z sesji coachingowych indywidualnych ze mną lub innej osoby mającej doświadczenie we wspieraniu w rozwoju osobistym. Czym zatem jest Brylantowe JA?

To Ty prawdziwa/prawdziwy – otwarta, szczera, szczęśliwa, naturalna To Ty czująca się atrakcyjnie, godna miłości, pełna pasji, utalentowana, kochana. To niezwykle silne poczucie siebie w najlepszej, najpiękniejszej wersji, o pięknym imieniu, sile, wdzięczna, przepełniona pięknymi, dobrymi myślami.

Czy kiedykolwiek miałaś poczucie, że przyciągasz podobne osoby? Jeśli coś Cię w kimś denerwowało, czy to nie była cecha, która irytowała Cię sama w Tobie? A może coś w sobie uwielbiasz i spotykasz na swojej drodze osoby o podobnych cechach lub zainteresowaniach? Wyobraź sobie siebie, brylantowe JA, emanujące blaskiem, energią i pięknem. Pomyśl teraz, kogo przyciągniesz? Czujesz już na jakiej jesteś drodze?

Jeśli naprawdę chcesz ułożyć sobie życie z partnerem, który będzie miał w sobie cechy, o których marzysz, jeśli chcesz otaczać się ludźmi, którzy dają Ci energię, a nie wysysają ją – odkryj i wzmacniaj w sobie Brylantowe JA.

Ja chętnie Ci w tym pomogę. Napisz do mnie. Odpowiem na każdą wiadomość.

(Na podstawie „Miłość w 90 dni”, Diana Kirschner).