Spotykając się z osobą, na której naprawdę nam zależy, a przy tym odczuwając, ze jesteśmy traktowani poważnie z myślą o przyszłości, możemy zetknąć się z siłą lęków, która może osłabić, a nawet zakończyć rozwijającą się relację. Uświadomione lub nieuświadomione lęki mogą powodować, że nawzajem zaczniemy przypisywać sobie różnego rodzaju obawy, oczekiwania lub intencje. Lęki mogą uruchomić działanie schematów z przeszłości, rządzących nami od lat. Każdy lęk można jednak ukoić i stworzyć szansę na bezpieczny rozwój uczucia, bez zakłóceń wywołanych uczuciami wynikającymi z doświadczeń przeszłości.
Jeśli czujesz, że oboje pragniecie w pełni zaangażować się w Waszą relację, a jednak pojawiają się obawy hamujące lub niszczące Wasz związek, warto zastanowić się czy tym czynnikiem osłabiającym nie jest jeden z poniżej opisanych lęków, które potrafią zrodzić zabójcze przekonania.
LĘK PRZED ODRZUCENIEM
Obawy przed odrzuceniem są najczęściej spowodowane niskim poczuciem własnej wartości lub doświadczeniami z przeszłości. Zależy nam na tym, aby partner w pełni skoncentrował się na tym, co jest „tu i teraz”, spojrzał obiektywnie i trzeźwo na sytuację, Waszą relację i swoje miejsce w niej. Dlatego twórzcie własne reguły, wartości, nadajcie swojemu związkowi niepowtarzalny charakter, który nie wiąże się z żadnymi dotychczasowymi przyzwyczajeniami. Warto mówić i okazywać partnerowi, że cieszymy się z tego, że jest w naszym życiu, a nasz związek jest dla nas źródłem radości. Pokazujmy, że pomimo różnic, nie chcemy opuszczać naszego ukochanego/ukochanej. Zwłaszcza jeśli partner po trudnej rozmowie, kłótni ma tendencję do uciekania zdobądźmy się na nonszalancki gest zapewniający o tym, iż partner jest dla nas ważny, zależy nam na nim. To, że nie tolerujemy pewnych zachowań czy słów nie musi być powodem poniżania lub zakończenia związku. Partner, któremu zależy na nas, stara się zmienić i pracuje nad sobą, jednak po prostu boi się, że go odrzucisz, potrzebuje słów wzmacniających jego wartość w naszych oczach. Możesz swoim zachowaniem wzmacniać przekonanie partnera w moc trwałego związku.
POCZUCIE, ŻE NIE JESTEM GODZIEN MIŁOŚCI
Najlepszym sposobem na przełamanie przekonań partnera, iż nie jest godny miłości jest mówienie i okazywanie wprost tego, co dobrego myślimy i czujemy w stosunku i partnera: uwielbiam Twój zapach; lubię, kiedy mówisz do mnie w ten sposób; cieszę się, że jesteś. Ważne, abyście czuli, że Wasza miłość jest bezwarunkowa, że nie trzeba sobie niczym zasługiwać na miłość. Czułość i fizyczna bliskość może bardzo pomóc w budowaniu poczucia, że oboje czujecie się godni miłości. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jesteście po to, aby stać się dla siebie nawzajem gwarancją poczucia wartości. Wspieranie partnera w radzeniu sobie z tymi lękami nie jest terapią ani „wyciąganiem” z psychicznego dołka. Jednak poza pracą nad sobą naszego ukochanego czy ukochanej możemy być nieocenionym źródłem wsparcia i budowania nowej, silnej relacji.
LĘK PRZED KONTROLĄ
Współczesny świat otwiera przed singlami tak wiele drzwi, że niekiedy myśl o życiu, w którym któreś z nich miałyby zostać zamknięte, jest silniejsza niż łączące ludzi uczucie. Jest wiele fascynujących sposobów na to, aby pomóc partnerowi poradzić sobie z obawą przed stłamszeniem jego pragnień lub chęci spędzania czasu. O ile formy rozrywki lubiane przez partnera nie zagrażają waszej relacji, warto zapraszać go i zachęcać do tego, aby spotykał się z kumplami (lub koleżankami w przypadku partnerki). Pokaż, że podczas gdy partner świetnie się bawi oglądając mecz z kumplami, albo partnerka jest przeszczęśliwa na zakupach z koleżankami Ty nie masz nic przeciwko temu. Nie czekasz z telefonem w ręku, nie wypisujesz niecierpliwych smsów czy nie wydzwaniasz „kiedy będzie?”. Spędzajcie czas z parami, które również wzmacniają nawzajem swoje pasje. Zapraszaj partnera, aby to On decydował w sprawach, w których nie jest aż tak istotny Twój pogląd. Pozwalaj zatęsknić i Ty sam niekiedy daj się pochłonąć swojej pasji. Bądźcie szczęśliwi robiąc to, co dotychczas sprawiało wam radość. Związek nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z czegoś, co było Waszą pasją i dawało Wam poczucie radości i spełnienia. Zakochaliście się w sobie mając swoje nawyki, upodobania, zainteresowania. Najprawdopodobniej to właśnie całokształt Waszego życia sprawił, ze się pokochaliście. Warto pielęgnować to, co było i jest częścią Was samych.
LĘK PRZED DOROŚNIĘCIEM
Niekiedy brak zaangażowania może być spowodowany kuszącym pragnieniem pozostania odrobinę „niedojrzałym” dzieckiem, które nie musi brać na siebie żadnej odpowiedzialności. Pomoc osobie, która przejawia tego rodzaju zachowania to po prostu jasne i klarowne pokazywanie, na jakie infantylne zachowania nie zgadzamy się oraz wzmacnianie tych przejawów odpowiedzialności, które pozwalają na zbudowanie dojrzałego związku. Nawet jeśli masz świadomość, że pobłażanie sobie i zachowania niedojrzałe wynikają z lęku, mów stanowcze choć delikatne „nie” na przejawy wszelkich zachowań dziecinnych i pozbawionych dojrzałości. Czasami warto po prostu zająć się swoimi sprawami i pozwolić partnerowi odczuć, jak wygląda życie bez Ciebie – na zasadach pobłażania sobie i pozbawione granic. Jeśli zobaczysz, że partner nie przejawia chęci pracy nad sobą rozważ, czy chcesz tworzyć związek z osobą, która nie zamierza pracować nad swoimi lękami i wybiera drogę, w której nie musi brać odpowiedzialności za zaangażowanie się w Waszą relację.
LĘK PRZED ODKRYCIEM TAJEMNIC
Każdy z nas chowa w głębi duszy różne sekrety. Niekiedy skrywane tajemnice nie pozostają bez wpływu na relację. Widzimy wówczas, albo mamy podstawy aby domyślać się co przeżywa nasz ukochany lub ukochana, jednak nie możemy podjąć tematu, gdyż sprawa jest delikatna. Wyjawienie meczącej „tajemnicy” może się okazać uzdrawiające dla związku i przełamać blokady utrudniające dalsze angażowanie się. Również w tym obszarze możesz pomóc swojemu partnerowi starając się stworzyć atmosferę sprzyjającą otwarciu się. Możesz to zrobić poprzez stworzenie atmosfery bliskości i zrozumienia. Możesz też spróbować opowiedzieć o swojej małej „tajemnicy” lub nawiązać w delikatny sposób do tematu, który może dręczyć Twojego ukochanego/ukochaną. Jeśli partner zdobędzie się na szczerą rozmowę, okaż zrozumienie i akceptację. Pokaż, ze wszystko jest jak dawniej (jeśli rzeczywiście nie jest to rzecz, która stanowi o bycie waszego związku). Niekiedy trzeba wykazać się wobec bliskiej nam osoby ogromną cierpliwością, jednak docenienie okazanej nam szczerości pomimo obaw naszego partnera może być czymś, co pogłębi łączącą was więź.
LĘK PRZED WYKORZYSTANIEM
Kwestie zaufania są szczególnie wrażliwymi obszarami w związku. Niekiedy trudno jest oddalić doświadczenia i zawody z przeszłości i po prostu zaufać na nowo (zwłaszcza jeśli budujemy kolejny związek). Każdy z nas zapewne ma różnego rodzaju obawy o to, czy nasz partner okaże się wierny i lojalny, a jego pobudki by tworzyć z nami związek są szczere. Każdy z nas może też jednak sporo zrobić, aby pomóc pokonać lęki drugiej strony przed zaufaniem. Możesz po prostu okazywać swoją serdeczność, wspaniałomyślność , troskę i oddanie wobec partnera. Kiedy ukochany lub ukochana przechodzi kryzys – pokaż, ze jesteś przy nim i szczerze obdarz go swoją uwagą i obecnością. Dotrzymuj słów i obietnic, bądź wiarygodny. Jeśli możesz i tak się umówiliście, wspieraj partnera w codziennych obowiązkach, a nawet wspólnych zobowiązaniach finansowych. Prawdziwe i szczere dobro okazywane partnerowi rodzi naturalną potrzebę zaufania. Niekiedy potrzeba czasu, jednak można przełamać obawy i ufać, ze możemy na sobie zawsze polegać.
OBAWY PRZED NIESPEŁNIENIEM OCZEKIWAŃ
W związkach, w których partnerzy różnią się poziomem wykształcenia, wysokością zarobków czy statusem społecznym rodzin pochodzenia mogą pojawić się obawy, że nie uda się spełnić oczekiwań. Niekiedy ludzi łączy tak piękne i silne uczucie, że sama magia tego doznania zaczyna w pewnym momencie budzić lęk, czy podołam wymaganiom tak pięknej miłości? Radzenie sobie z tymi obawami, kiedy partner ma lęk przed spełnieniem naszych oczekiwań (rzeczywistych czy wyimaginowanych) wymaga od nas szczerego mówienia partnerowi o tym, co wartościowego w nim dostrzegamy. Jakie kompetencje nas ujmują, które sukcesy wzbudzają naszą dumę, jakie zwycięstwa odniósł w ostatnim czasie. Szczerze interesuj się tym, co robi Twój partner i odnosząc się do niuansów jego pracy, projektu lub drodze do sukcesu – podziel się tym, co nowego zwróciło Twoją uwagę, jakie pozytywne emocje to w Tobie wzbudza. Świętujcie wspólne sukcesy, Wyrażaj docenienie dla partnera w sposobie odnoszenia się do niego publicznie i kiedy jesteście sami. Jeśli masz taką chęć i możliwości możesz wyrazić swoje docenienie poprzez drobny podarunek lub ręcznie wypisaną kartkę lub bilecik (na przykład włożony do pudełka z lunchem lub na lodówce). Oczywiście nikt nie jest po to, aby spełniać nasze oczekiwania. Dlatego nasze wyrazy docenienia powinny być bezinteresownymi gestami szczerego uznania. W przeciwnym razie sami możemy się dać złapać w pułapkę niespełnionych oczekiwań, rodzącą żal i poczucie niezadowolenia.
LĘK PRZED PODEJMOWANIEM DECYZJI
Jeśli Twój partner nie zaangażuje się w związek bardziej bo uważa, iż obawia się podejmować tak znaczących decyzji, możesz go wspierać poprzez zachęcanie, aby posłuchał swojego wewnętrznego głosu i intuicji. Możesz zapewniać go, iż potrafi podejmować mądre decyzji i jeśli to możliwe-wskazać kilka przykładów z jego życia. Niekiedy pozwól mu poczuć jak wygląda życie bez Ciebie i zajmij się po prostu swoimi sprawami. Może poczuje, czy decyzja w dalsze angażowanie się w relację jest tą właściwą. Podejmowanie decyzji jest cechą mężczyzny, który potrafi przejąć odpowiedzialność za rodzinę. Jeśli czujesz, że Twój partner pochłonięty obawami o konsekwencje swoich decyzji za wszelką cenę ucieka przed prawdziwym zaangażowaniem rozważ, czy jest to mężczyzna, z którym masz szansę zbudować dojrzały związek. Podobnie kobieta, która zdaje się wyłącznie na decyzyjność mężczyzny nie potrafi samodzielnie podejmować decyzji, może w przyszłości mieć trudność z przyjęciem na siebie bardziej odpowiedzialnych ról.
Konfrontacja z lękami partnera lub partnerki wymaga dojrzałości, odwagi i prawdziwego zaangażowania. Jako osoba silna, pewna siebie, wolna i wiedząca czego chce, możesz zainspirować swojego partnera do odkrywania swojej odwagi, siły i pewności siebie. Jako partner nie jesteś po to, aby leczyć ukochanego lub ukochaną ze swoich lęków. Jednakże jeśli partner szczerze stara się pracować nad sobą i wyraża szczere zaangażowanie w budowanie dalszej relacji, możemy bardzo dużo zrobić ze swojej strony aby wesprzeć te starania i pomóc w budowaniu zdrowych nawyków. Każdy z nas wnosi do relacji obawy i lęki. Praca nad nimi wymaga głębokiej świadomości i zrozumienia obu partnerów przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych i rozsądnych granic odpowiedzialności.
One thought to “Jak pomóc partnerowi poradzić sobie z lękiem przed zaangażowaniem?”
Warto powalczyć o partnera i pomóc mu pokonać jego lęki, jeśli czujemy, że taka walka ma sens. Ale jest – jak dla mnie – jeden warunek. Ten partner musi być gotowy do pracy nad sobą i do zmiany, która czasem wymaga trudnej i bolesnej pracy. Niea nic gorszego niż związek, o który walczy tylko jedna strona.