Warning: The magic method Illdy_Entry_Meta_Output::__wakeup() must have public visibility in /home/instytrs/domains/mediacje-rodzinne.eu/public_html/wp-content/themes/illdy/inc/components/entry-meta/class-illdy-entry-meta-output.php on line 161

Warning: The magic method Illdy_Author_Box_Output::__wakeup() must have public visibility in /home/instytrs/domains/mediacje-rodzinne.eu/public_html/wp-content/themes/illdy/inc/components/author-box/class-illdy-author-box-output.php on line 50

Warning: The magic method Illdy_Related_Posts_Output::__wakeup() must have public visibility in /home/instytrs/domains/mediacje-rodzinne.eu/public_html/wp-content/themes/illdy/inc/components/related-posts/class-illdy-related-posts-output.php on line 65
Mediacje Rodzinne - Artykuły: Jak przetrwać kryzys w związku

Pojawienie się choćby chwilowego poczucia niezadowolenia, niespełnienia, rozczarowania w związku jest nieuchronne. Konflikty, problemy, kryzysy dosięgają każdą relację. To, czy ta relacja wzmacnia się poprzez doświadczenia czy osłabia w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób partnerzy reagują na niezadowolenie. Można by rzec, że ile ludzi, tyle sposobów reagowania. Niemniej jednak amerykańska badaczka Caryl Resbult przeprowadziła ciekawe badanie pozwalające wyodrębnić kilka podstawowych sposobów reagowania na niezadowolenie w związku.

Cztery typy reakcji na niezadowolenie

Zdaniem badaczki możemy wyodrębnić cztery podstawowe typy reakcji: Wyjście, Dialog, Lojalność i Zaniechanie. Od tego, w jaki sposób się zachowamy zależy w dużej mierze to, dokąd zaczyna zmierzać nasz związek. Przyjrzyjmy się bliżej tym reakcjom.

Mam już tego dosyć! Skończmy to!

Wyjście ze związku to nic innego niż aktywne niszczenie relacji. Obrażanie się, agresywny atak słowny lub fizyczny w chwili silnej irytacji, izolowanie się od partnera i unikanie go, wniesienie pozwu o rozwód, przeobrażenie więzi w relację partnerską. Partner, który obiera ten destruktywny dla związku sposób postępowania, w chwili silnego wzburzenia lub zdenerwowania poważnie myśli o rozstaniu, podejmuje działania lub głośno wypowiada słowa, świadczące o chęci zakończenia związku: ” Mam już tego dosyć! To koniec!”, „Skończmy tę farsę. Mam tego dość.”. Partner, który obiera strategię Wyjścia, zaczyna myśleć o spotykaniu się z innymi, proponuje rozwiązania mające zakończyć relację. Ten rodzaj zachowania znacząco wpływa na obniżenie jakości związku, płynącej z niego satysfakcji, zaangażowania, namiętności i ogólnego poczucia szczęścia.

Ciche dni

Zaniedbanie to niejako dryfowanie: ignorowanie, milczenie, udawanie, że niektórych problemów nie ma. Osoby reagujące Zaniedbaniem zwykle nie chcą rozmawiać, a jeśli już podejmują tematy to nie dotyczące istoty problemu. Czasami zachowują się tak, jak gdyby partner nie istniał. Przyjmując rolę chłodnego, nieprzystępnego i oziębłego partner spokojnie czeka, aż związek sam się rozpadnie. Jest to jedna z najbardziej nieskutecznych i i obniżających poczucie satysfakcji reakcja na niezadowolenie.

“Poczekajmy. Może “jakoś” się ułoży”

Lojalność również jest w pewnym sensie strategią „czekania”, jednak już nie na rozpad, ale na to, że „w końcu wszystko się ułoży”. Partner rzadko sam zaczyna rozmowę na trudne tematy – zwykle wybacza, nic nie mówi, przeczekuje, zapomina. Partner stara się myśleć o zaletach drugiej strony przymykając oczy na wady i rzeczywiste poczucie zranienia. Jest to reakcja konstruktywna, lecz bierna, co powoduje, ze satysfakcja w związku z partnerem reagującym w taki sposób jest niska. dzieje się tak dlatego, że satysfakcja dla osoby reagującej w sposób Lojalnościowy, bywa niemalże nieistotna.

“Porozmawiajmy”

Najbardziej konstruktywnym sposobem reagowania jest Dialog – polegający przede wszystkim na tym, że w sposób asertywny partner komunikuje swoje niezadowolenie. Osoba, która stosuje w swoim życiu strategię Dialogu, jest skłonna do pójścia na kompromis, jasno i otwarcie mówi o tym, co jej się nie podoba i proponuje rozwiązania. Stara się odbudowywać zgodę i potrafi zwrócić się o poradę do zewnętrznego doradcy. Zarówno dla zachowania wysokiego poziomu satysfakcji, poczucia intymności i zdrowego emocjonalnie związku, jest to reakcja konstruktywna, aktywna i realnie wpływająca na rozwiązanie problemów.

W jaki sposób Ty reagujesz?

W jaki sposób reagujesz na niezadowolenie spowodowane zachowaniem partnera? W jaki sposób Twoja reakcja wpływa na Twoje poczucie satysfakcji i rozwój Twojej relacji z partnerem ? Jak chciałbyś reagować, kiedy partner Cię zirytuje i co możesz zrobić już teraz?
Na to, w jaki sposób reagujemy na rozczarowania wpływa wiele czynników: płeć (głównie psychiczna), nasza samoocena, aktualna sytuacja związku stanowiąca tło naszych reakcji, Nie można również powiedzieć, ze wyłącznie Dialog jest jedynym konstruktywnym sposobem reagowania, lecz Lojalność pozwala na szczere i silne zaangażowanie w relację, czego sam dialog nie zapewnia (B. Wojciszke).

Jeśli pragniesz rozwijać siebie jako partner lub wzmocnić swoją relację poprzez rozwijanie umiejętności komunikacji – poznaj ofertę coachingu dla par. Być może jest to ważne doświadczenie dla Ciebie i Waszego związku.

3 thoughts to “Czy Twój związek to przetrwa?

  • momandlilgirl.pl

    Ciekawy artykuł, który przypomina nam, jak ważny w każdej relacji jest dialog – czy to z partnerem, czy rodzicem, przyjacielem, dzieckiem…

    Odpowiedz
  • Magda

    Trudny temat. W dialogu jeszcze zależy jak ze sobą rozmawiamy, jak się komunikujemy i czy nie “dopowiadamy” treści.

    Odpowiedz
  • Monika Kilijańska

    Czasami chcę wprowadzić ciche dni, ale wytrzymuję maksymalnie pół godziny. Najczęściej błahostki zapominam, jednak jak coś mnie gryzie to muszę to przegadać, czasem przepłakać. Bo najlepsze, co mam, to meża-przyjaciela!

    Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *