Bywa, że pary decydują się na udział w terapii małżeńskiej w chwilach, gdy mają poczucie, że nastał moment „być albo nie być”. Zastanawiając się nad rozwiązaniem w postaci skorzystania ze wsparcia osoby trzeciej w charakterze terapeuty pojawia się wiele pytań. Czy terapia naprawdę może w czymś pomóc? Na czym polegają spotkania z terapeutą?

Czym jest terapia małżeńska?

Chcąc odpowiedzieć sobie na te pytania, warto się zastanowić się nad tym, czym jest terapia małżeńska bądź terapia dla par? Terapeuta postrzega „problemy” w relacji jako efekt głębszych konfliktów wewnętrznych pomiędzy partnerami. Terapia par nie koncentruje się na indywidualnej terapii i zagłębianiu się w osobistą historię każdego z partnerów z osobna. Terapia partnerów może dotykać osobistych spraw, jednak koncentruje się przede wszystkim na pomaganiu partnerom w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych oraz radzeniu sobie z konfliktami. Terapeuta rodzinny jako bezstronny obserwator pozostający niejako na zewnątrz ma możliwość przyjęcia wyjątkowego punktu widzenia: patrzy z perspektywy każdej zaangażowanej w konflikt osoby, a jednocześnie widzi obraz całości. Rodziny mogą dotrzeć do aspektów, o których nigdy wcześniej nie rozmawiały, nie dostrzegały lub nie potrafiły opowiedzieć. Terapeuta tworzy szczególnego rodzaju atmosferę sprzyjającą wprowadzaniu nowych sposobów komunikacji i rozumienia siebie. Psycholog porządkuje i pomaga we właściwy sposób interpretować to, co się dzieje pomiędzy partnerami. Psychoterapeuta nie tylko pomaga nabyć nowe umiejętności, ale sam jest przykładem właściwego ich zastosowania. Dzięki obecności bezstronnej osoby trzeciej partnerzy uczą się odróżniać fakty od interpretacji i niewłaściwych założeń co jest kluczowym aspektem zdrowej komunikacji.

Bezcenne wsparcie i zrozumienie

Biorąc pod uwagę fakt, iż terapeuta jest cennym wsparciem w rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych każdego z partnerów oraz jakości relacji jako całości, korzystanie z pomocy terapeuty nie musi być ostatnią deską ratunku. Obiektywne, pozbawione ocen i krytyki wsparcie osoby trzeciej można potraktować jako element rozwoju i dbałości o związek w sytuacji jego zagrożenia, a nie tylko wówczas, gdy sytuacja zdaje się stanąć na ostrzu noża.

Inną, lecz niezwykle zbliżoną do terapii formą pomocy dla par jest coaching dla par, który zawiera w sobie elementy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Pełny ufności i wiary w najlepszą na temat funkcjonowania związku wiedzę coach, pomaga parom w poszerzeniu swojego spojrzenia na sytuację, pozbawionym emocjonalnych ograniczeń poszukiwaniu rozwiązań oraz sposobów i dróg dojścia do miejsc, do których pary pragną w byciu razem dotrzeć.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *