Zazdrość uznawana jest za psychologów za nieodłączny element miłości i namiętności. Wiele osób odbiera zazdrość partnera jako dowód na miłość: niektórzy czują się kochani wtedy, gdy partner okazuje wzmożoną czujność i jest wrażliwy na każdy przejaw zainteresowania skierowany w stronę swojej partnerki lub partnera przez płeć przeciwną. Kiedy taki „zazdrosny” partner trafia na terapię i uspokaja swoje wewnętrzne mechanizmy przez co nie przejawia zazdrości w sytuacjach wyimaginowanego zagrożenia, wówczas często druga strona w związku czuje się niekochana i nie atrakcyjna w oczach męża i żony. Gdzie zatem znajduje się granica mądrości i rozsądku, dzięki której zachowujemy racjonalność nawet w mało racjonalnych sytuacjach?

Zazdrość jest potrzebna

Zazdrość jest potrzebna w sytuacjach, w których zdrada seksualna stanowi realne zagrożenie dla związku. Emocja ta pozwala odbierać sygnały „niewierności” aby chronić miłość, ale także pomaga identyfikować zachowania mogące świadczyć o prawdopodobieństwie wystąpienia zdrady w przyszłości. Niemniej jednak okazuje się, że często zamiast chronić relację – zazdrość brutalnie ją niszczy.

Osoba zazdrosna, partner i rywal – trzy elementy zazdrości

Z psychologicznego punktu widzenia w definicji zazdrości znajdują się zawsze trzy elementy: osoba zazdrosna, partner i rywal (rywalka). Zjawiska nieodłączne z zazdrością to zagrożenie utraty partnera oraz obecność osoby trzeciej. jakże znane nam okoliczności….Zazdrości towarzyszy wiele innych emocji takich jak lęk, niepokój, wściekłość, poniżenie, wściekłość, smutek, depresja. Emocje te nabierają w kontekście zazdrości tak silnego charakteru, że bardzo szybko przekładają się na czyny. Trudno powiedzieć czy impulsem do reakcji jest uśmiech naszej partnerki lub partnera czy może wypicie kawy z osobą płci przeciwnej. W naszym umyśle pojawia się silne poczucie zagrożenia związku lub pozycji, które stanowią dla nas cenną wartość. W dodatku możemy odczuwać zazdrość w różnych aspektach naszej relacji – seksualnym, emocjonalnym, intelektualnym, ekonomicznym. Dla jednych osób większym zagrożeniem jest zdrada fizyczna, a dla innych jednak poczucie, że partner zaangażował się w relację emocjonalną.

 

Zespół Otella

Wiele par decyduje się na terapię, gdy ich związek zostaje już zupełnie wyniszczony przez zazdrość lub niewierność. O ile zazdrość rzeczywiście jest elementem towarzyszącym życiu człowieka od zarania jego dziejów, tak patologiczne formy radzenia sobie z tym stanem emocjonalnym mogą doprowadzić do tragedii: znany wielu osobom Zespół Otella przejawia się w przesadnym interpretowaniu lub podświadomej nadinterpretacji zdarzeń i sygnałów mogących świadczyć o zazdrości. Patologiczna zazdrość może się przejawiać także poprzez agresję i przemoc, a nawet chęć dokonania zabójstwa w myśl zasady „jeśli ja nie mogę ciebie mieć, nikt nie będzie ciebie miał”. Istnieje wiele teorii psychologicznych wyjaśniających mechanizmy powstawania tak niebezpiecznych konsekwencji patologicznej zazdrości.

Odzyskanie wewnętrznego spokoju jest możliwe

Temat ten jest niezwykle głęboki i wymaga szczególnego podejścia. Kiedy czujemy, że uczucie zazdrości zaczyna wywierać na nasz związek negatywny wpływ, warto przyjrzeć się temu bliżej, aby ten nieodzowny „kwas” nie zniszczył naszej relacji z partnerem. Doświadczony psycholog, terapeuta lub coach dzięki odpowiednim pytaniom pozwoli nam oddzielić fakty od interpretacji i wybrać takie sposoby radzenia sobie z zazdrością, które pozwolą nam korzystać z naszej emocjonalnej mądrości dla budowania zdrowego i silnego związku. Ważne, aby osoba, u której szukamy wsparcia rozumiała adaptacyjną funkcję zazdrości w relacji i nie koncentrowała się wyłącznie na leczeniu mechanizmów obronnych, lecz zwróciła uwagę na problem, przez który ów mechanizm w Waszym związku powstał.

One thought to “Zazdrość – emocjonalny kwas dla związku”

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *